Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Udvalg

Institut for Fysik og Astronomi har en række lokale udvalg. På denne side kan du læse mere om udvalgene og finde den rette kontaktperson.

Arbejdsmiljøudvalg, LAMU

Formand: Claus Grosen

Sekretær: Rikke Sinding Jensen

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 1522, 317
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155125 1522, 332
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Thomsen, Heine Dølrath Acceleratorfysiker heine@phys.au.dk +4529341910 1525, 332
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Bæredygtighedsudvalg

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 1520, 523
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 1523, 110
Vittrup, Karin Administrator karin.vittrup@phys.au.dk +4523382322 1520, 327

Erhvervs- og videnudvekslingsudvalg

Formand: Peter Balling

Sekretær: Mette Alstrup Lie

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 1525, 422
Balling, Peter Professor balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 1520, 633
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530

Forskningsudvalg

Formand: Steen Hannestad

Sekretær: Katrine Vasegaard

Institutforum

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: Michael Drewsen

Sekretær: Katrine Vasegaard

Institutforum, VIP

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Mie Lektor, AIAS-COFUND Fellow mie@phys.au.dk
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Zinner, Nikolaj Thomas Professor zinner@phys.au.dk +4587155619 1520, 534

Institutforum, Postdoc

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Wenzel, Gabi Postdoc gabi.wenzel@phys.au.dk 1520, 330

Institutforum, Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Christensen, Esben Rohan Ph.d.-studerende esbenrohan@phys.au.dk 1520, 632

Institutforum, Studerende

Morten Teglgaard Strøe

E-mail: 202007349@post.au.dk

Institutforum, Observatører

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

IT-udvalg

Formand:  Dmitri Vladimir Fedorov

Sekretær: Brigitte Henderson

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fedorov, Dmitri Lektor fedorov@phys.au.dk +4587155618 1520, 525
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Handberg, Rasmus Data and Systems Manager rasmush@phys.au.dk
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4587155401 1520, 619
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 1525, 328

Ligestillingsudvalg

Formand: Steen Brøndsted Nielsen

Sekretær: Mai Korsbæk

Ligestillingsudvalg, Studerende

Anne Kirstine Dalgaard Knudsen: 201608650@post.au.dk

Christiane Rahbek: 201804946@post.au.dk

Ph.d.-udvalg

Formand: Karsten Riisager

Sekretær: Ann-Berit Porse Stærkær

Rekrutteringsudvalg

Formand: Hans Otto Uldall Fynbo

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk +4587155581 1520, 328
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 1522, 314

Alumne

Lotte Holmegaard          Development Engineer          LOH@kamstrup.com           Kamstrup

Studerende

Christiane Rahbek          Studerende           201804946@post.au.dk

Christian S. Lange          Studerende           201706578@post.au.dk

Samarbejdsudvalg, LSU

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: John Kapstadt

Sekretær: Katrine Vasegaard

Samarbejdsudvalget A-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320

Samarbejdsudvalget A-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621

Samarbejdsudvalget B-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 1523, 219
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 1520, 110
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 1522, 314
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631

Samarbejdsudvalget B-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning

TAP-forretningsudvalg

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 1522, 328
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Uddannelsesudvalg

Formand: Hans Fynbo

Sekretær: Katrine Hvid Kaisen


Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Lie, Mette Alstrup Studiekoordinator lie@phys.au.dk +4587155607 1522, 312

Studerende

 

Silke Sofia Dainese - studievejleder.fysik@au.dk

Morten Søtang Jacobsen - 201708709@post.au.dk

Erik Holm Steenberg - 201804655@post.au.dk

Jeppe Thøis Madsen - 201904744@post.au.dk

Amalie Lykkeager Andersen – 202004367@post.au.dk