Aarhus Universitets segl

Udvalg

Institut for Fysik og Astronomi har en række lokale udvalg. På denne side kan du læse mere om udvalgene og finde den rette kontaktperson.

Arbejdsmiljøudvalg, LAMU

Formand: Claus Grosen

Sekretær: Rikke Sinding Jensen

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 1522, 317
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4593522316 1522, 332
Maibom, Maria Juhler Sekretariatsleder mjm@phys.au.dk +4593521245 1520, 520
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Thomsen, Heine Dølrath Acceleratorfysiker heine@phys.au.dk +4529341910 1525, 332
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1520, 519

Bæredygtighedsudvalg

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4521314367 1520, 523
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 1523, 110
Vittrup, Karin Centeradministrator karin.vittrup@phys.au.dk +4523382322 1520, 327

Erhvervs- og videnudvekslingsudvalg

Formand: Peter Balling

Sekretær: Mette Alstrup Lie

Forskningsudvalg

Formand: Lars Bojer Madsen

Sekretær: Karin Vitrup

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 1525, 422
Balling, Peter Professor balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 1520, 521
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 1520, 325
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535

Institutforum

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: Michael Drewsen

Sekretær: Brigitte Henderson

Institutforum, VIP

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Mie Lektor, AIAS-COFUND Fellow mie@aias.au.dk
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1520, 519
Zinner, Nikolaj Thomas Professor zinner@phys.au.dk +4587155619 1520, 534

Institutforum, TAP

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Maibom, Maria Juhler Sekretariatsleder mjm@phys.au.dk +4593521245 1520, 520

Institutforum, Studerende

Morten Teglgaard Strøe

E-mail: 202007349@post.au.dk

IT-udvalg

Formand:  Dmitri Vladimir Fedorov

Sekretær: Jakob Lysgaard Rørsted

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fedorov, Dmitri Lektor fedorov@phys.au.dk 1520, 525
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4521314367 1520, 523
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Handberg, Rasmus Data and Systems Manager rasmush@phys.au.dk
Hansen, Niels Carl Wormsdorf Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4560202635 1520, 619
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 1525, 328

Ligestillingsudvalg

Formand: Steen Brøndsted Nielsen

Sekretær: Karin Vittrup

Ligestillingsudvalg, Studerende


Sarah Benthin Smith: 202205151@post.au.dk

Laura Salmonsen: 201905834@post.au.dk

Ph.d.-udvalg

Formand: Karsten Riisager

Sekretær: Ann-Berit Porse Stærkær

Samarbejdsudvalg, LSU

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: Jens Jacob Iversen

Sekretær: Maria Juhler Maibom

Samarbejdsudvalget A-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk 1522, 430
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1520, 519

Samarbejdsudvalget A-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4523382392 1520, 621

Samarbejdsudvalget B-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 1525, 422
Davids, René Warthoe Forskningstekniker rwa@phys.au.dk +4523382101 1523, 218
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 1523, 110
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4520103017 1522, 314

TAP-forretningsudvalg

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Maibom, Maria Juhler Sekretariatsleder mjm@phys.au.dk +4593521245 1520, 520
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 1522, 328
Thomsen, Heine Dølrath Acceleratorfysiker heine@phys.au.dk +4529341910 1525, 332
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1520, 519

Uddannelsesudvalg

Formand: Hans Fynbo

Sekretær: Sara O´Keefe

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527

Studerende

Erik Holm Steenberg - 201804655@post.au.dk

Marie Vinkler Kristensen - 202107873@post.au.dk

Jacob Loft - 202004421@post.au.dk

Thomas Toft Lindkvist – 201905635@post.au.dk