Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Andersen, Lars Henrik Professor lha@phys.au.dk +4523382033 1521, 216
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 +4542424716 1525, 422
Balling, Peter Professor balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Bruun, Georg Professor bruungmb@phys.au.dk +4587155645 +4530284269 1520, 637
Chen, Yong VILLUM Investigator yongchen@phys.au.dk +4587155694 1522, 224
Christensen-Dalsgaard, Jørgen Professor jcd@phys.au.dk +4587155604 +4523382374 1520, 531
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Fedorov, Dmitri Vladimir Lektor fedorov@phys.au.dk +4587155618 1520, 525
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 +4521136008 1520, 533
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 +4521314367 1520, 523
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Hangst, Jeffrey S. Professor hangst@phys.au.dk +41754114589 1522, 230
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 +4523382414 1520, 521
Hertel, Niels Acceleratorfysiker hertel@phys.au.dk +4523382339 1525, 332
Hoffmann, Søren Vrønning Seniorforsker vronning@phys.au.dk +4523382344 1525, 324
Hofmann, Philip Professor philip@phys.au.dk +4587155612 +4523382343 1520, 323
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 +4561663133 1520, 325
Imparato, Alberto Lektor imparato@phys.au.dk +4587155608 1520, 627
Jespersen, Sune Professor sune@cfin.au.dk +4578463334 +4560896642 1A, 01A-1-16
Jones, Nykola Beam line scientist nykj@phys.au.dk +4523382355 +4523382355 1525, 322
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 +4523382160 1520, 527
Li, Zheshen Beam line scientist zsli@phys.au.dk +4523382346 1525, 326
Linderoth, Trolle René Centerleder, Lektor trolle@inano.au.dk +4523382363
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 +4523382392 1520, 621
Merrison, Jonathan P. Seniorforsker merrison@phys.au.dk +4587156617 +4523959887 1525, 222
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk +4587155581 1520, 328
Mudrich, Marcel Lektor mudrich@phys.au.dk +4587155693 1525, 522
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 +4523382321 1520, 633
Nielsen, Anne E. B. Lektor annebn@phys.au.dk
Nielsen, Jørgen S. Acceleratorfysiker jsn@phys.au.dk +4523382340 1525, 330
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 +4523382136 1522, 328
Pedersen, Henrik B. Lektor hbp@phys.au.dk +4587155653 1525, 428
Pohl, Thomas Professor pohl@phys.au.dk +4587155587 1520, 635
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535
Sherson, Jacob Professor MSO sherson@cc.au.dk +4528775765 +4528775765 2610, S321
Aguirre, Victor Silva Lektor victor@phys.au.dk +4587156352 1520, 528
Stritzinger, Maximilian Lektor max@phys.au.dk +4587156619 1520, 529
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Wall, Simon Elliot Lektor simon.wall@phys.au.dk 1522, 318
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 +4523382341 1525, 328
Zinner, Nikolaj Thomas Professor zinner@aias.au.dk +4587155619 1520, 534

Ikke-fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Mads Fredslund SONG Manager madsfa@phys.au.dk +4587155851 +4521527146 1520, 427
Balog, Richard Adjunkt balog@phys.au.dk 1520, 333
Bastarrachea Magnani, Miguel Angel Postdoc mbastarrachea@phys.au.dk +4587155642 1520, 634
Bastian, Björn Postdoc bbastian@phys.au.dk 1525, 526
Bellinger, Earl P Postdoc bellinger@phys.au.dk +4587155635 1520, 431
Ben Ltaief, Ltaief Gæsteforsker ltaief@phys.au.dk 1525, 526
Bhattacharyya, Gargee Postdoc gargeeb2020@phys.au.dk 1522, 212
Biswas, Deepnarayan Postdoc deepnarayan7@phys.au.dk 1520, 322
Blocher, Philip Daniel Ph.d.-studerende pblocher@phys.au.dk +4587155687 1520, 628
Cassidy, Andrew Videnskabelig assistent amc@phys.au.dk +4587155584 1520, 326
Chikina, Alla Postdoc allachikina@phys.au.dk
Curcio, Davide Postdoc davide.curcio@phys.au.dk
Das, Diptaranjan Postdoc ddas@phys.au.dk 1522, 218
Frank, Marius Sebastian Postdoc marius.frank@phys.au.dk 1522, 212
Gajdacz, Miroslav Postdoc gajdacz@mgmt.au.dk 2610, S331
Grünwald, Peter Postdoc peter.gruenwald@phys.au.dk 1522, 416
Handberg, Rasmus Postdoc rasmush@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Heck, Robert Postdoc rheck@mgmt.au.dk 2610, S331
Houdek, Günter Lektor Ing. hg@phys.au.dk +4587155616 1520, 524
Hsieh, Kimberly Postdoc kimberly@phys.au.dk
Justesen, Anders Bo Ph.d.-studerende justesen@phys.au.dk
Karamehmetoglu, Emir Postdoc emir.k@phys.au.dk +4587156353 1520, 520
Karoff, Christoffer Lektor karoff@geo.au.dk +4521183926
Kristensen, Mick Postdoc mick@phys.au.dk 1525, 418
Lakhotiya, Harish Postdoc harish.lakhotiya@phys.au.dk
Lanata, Nicola Adjunkt lanata@phys.au.dk +4550395286 1520, 319
Lund, Mikkel Nørup mikkelnl@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Lundkvist, Mia Sloth Adjunkt lundkvist@phys.au.dk
Martinez Turtos, Rosana Postdoc ro.turtos@phys.au.dk 1522, 432
Meyer, Steffen Postdoc steffen.meyer@phys.au.dk
Monti, Maurizio Postdoc maurizio.monti@phys.au.dk 1522, 316
Munch, Michael Greve Postdoc munch@phys.au.dk 1520, 537
Nielsen, Lærke Lyhne Studenterstudievejleder lyhne@phys.au.dk
Pakdel, Sahar Postdoc pakdel.sahar@phys.au.dk
Pedersen, Mads Kock Videnskabelig assistent madskock@mgmt.au.dk 2610, S331
Philippsen, Bente bphilipp@au.dk
Ram, Sanjay Lektor sanjayk.ram@inano.au.dk 1590, 146
Rørsted, Jakob Lysgaard Postdoc jakob@phys.au.dk +4587155852 1520, 437
Santl-Temkiv, Tina Adjunkt temkiv@bio.au.dk +87154339 1540, 124
Scheffler, Leopold Julian Postdoc l.scheffler@phys.au.dk 1590, 148
Scheffler, Martha Postdoc m.scheffler@phys.au.dk 1520, 321
Schou, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk 1522, 330
Spitoni, Emanuele Postdoc spitoni@phys.au.dk +4587155609 1520, 433
Sørensen, Christina Kjær Postdoc christina.kjaer@phys.au.dk 1525, 528
Tauris, Thomas Professor tauris@phys.au.dk +4587155639 1520, 632
Teiwes, Ricky Postdoc teiwes@phys.au.dk 1525, 532
Thelakkadan Puthiyaveettil, R K Postdoc ragesh@phys.au.dk 1522, 412
Thomsen, Heine Dølrath heine@phys.au.dk +4529341910
Thrower, John AC-TAP thrower@phys.au.dk +4587155584 1520, 330
Tikhomirov, Dmitry Postdoc tikhomirov@phys.au.dk +4587155697 1522, 324
Tram, Thomas Adjunkt thomas.tram@phys.au.dk +4526397398 1520, 522
Ulstrup, Søren Adjunkt ulstrup@phys.au.dk 1520, 319
Verma, Kuldeep Postdoc kuldeep@phys.au.dk +4587155852 1520, 437
Vuculescu, Oana Adjunkt oanav@mgmt.au.dk 2627, H127
Winkler, Thomas Torsten Postdoc, Marie Sklodowska-Curie Fellow winkler@phys.au.dk 1522, 428
Zhang, Lida Postdoc zhanglida@phys.au.dk 1520, 422
von Essen, Carolina Adjunkt cessen@phys.au.dk +4587155635 1520, 431

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Ahlburg, Andreas aahlburg@phys.au.dk
Arnestad, Filip Johan Elektronikfagteknikerlærling filip@phys.au.dk 1525, 431
Bak, Hanne Forskningssekretær hbak@phys.au.dk +4521665014 1525, 524
Børsen-Koch, Louise Administrativ manager louise@phys.au.dk +4587155597 +4530541441 1520, 532
Christensen, Laurits Schulz Industritekniker lchr@phys.au.dk +4587156617 1523, 110
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Daugaard, Frank Elektroingeniør frank.daugaard@phys.au.dk +4587155238 1525, 430
Davids, René Warthoe Forskningstekniker rwa@phys.au.dk +4523382101 1523, 218
Godtliebsen, Ian Heide Akademisk medarbejder ian@chem.au.dk +4593508786 1513, 419
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 +4523382119 1522, 317
Grønborg, Henrik hengro@phys.au.dk
Grøne, Pernille Videnskabelig koordinator pernille@phys.au.dk +4521551286 1525, 318
Hansen, Bine Laborant bine@phys.au.dk +4521835694 1522, 422
Hansen, John Lundsgaard Videnskabelig medarbejder johnlh@phys.au.dk +4523382088 1522, 326
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4587155401 +4560202635 1520, 619
Henderson, Amalie Kontormedhjælper amalie.henderson@phys.au.dk +4560202709
Henderson, Brigitte Christina Erhvervssproglig medarbejder brigitte@phys.au.dk +4587155605 +4523382389 1520, 519
Holmene, Tobias Vallenvig Elektronikfagteknikerlærling tova@phys.au.dk 1525, 431
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 +4551940211 1523, 110
Iversen, Kåre Akademisk medarbejder kaare@phys.au.dk +4593508573 1523, 219
Jakobsen, Hanne Laboratorietekniker hj@phys.au.dk +4587155259 1522, 331
Jensen, Ann Berith V. Laboratoriefunktionær abj@phys.au.dk +4587155259 1522, 332
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 +4523382465 1523, 219
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155125 +4593522316 1522, 332
Kanstrup, Marie AC-TAP maka@phys.au.dk +4587155261 +4551463117 1522, 330
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 +4523382353 1520, 110
Knudsen, Ole J. ojk@phys.au.dk +4587155597 +4540594520 1520, 532
Korsbæk, Mai mkorsbaek@phys.au.dk +4593521576 +4593521576 1522, 314
Lammich, Lutz AC-medarbejder lutz@phys.au.dk +4587156702 +4540137273 1590, 138
Lange, Peter Forskningstekniker lange@phys.au.dk +4587155681 1523, 110
Larsen, Erik Loft Elektroniktekniker ell@phys.au.dk +4587155238 1525, 427
Larsen, Mads Frydensberg Tekniker mfla@phys.au.dk
Lassen, Line Lindskov line@phys.au.dk +4593522312 1520, 629
Lie, Mette Alstrup Studiekoordinator lie@phys.au.dk +4587155607 +4521654361 1522, 312
Mikkelsen, Frank Korfix Forskningstekniker frank@phys.au.dk +4587155241 +4523382378 1525, 432
Mikkelsen, Jakob jakobmik@phys.au.dk 1522, 422
Pedersen, Heidi Sekretær heidi.pedersen@phys.au.dk +4587155696 +4523382319 1520, 120
Petersen, Anders Finmekaniker andersp@phys.au.dk +4587155681 1523, 110
Schou, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk 1522, 330
Simonsen, Dennis Håndværker denniss@phys.au.dk 1523
Sinding Jensen, Rikke Forskningssekretær ris@phys.au.dk +4593522311 +4593522311 1522, 320
Stougaard, Martin Akademisk medarbejder mst@phys.au.dk +4587156216 1525, 432
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 +4520103017 1522, 314
Sørensen, Ida Johanne Haugaard Studiekoordinator ihs@phys.au.dk +4593522208 1522, 312
Thomsen, Heine Dølrath heine@phys.au.dk +4529341910
Thomsen, Torben Hyltoft Forskningstekniker hyltoft@phys.au.dk +4523382467 1523, 210
Thrower, John AC-TAP thrower@phys.au.dk +4587155584 1520, 330
Vad Andersen, John Erik Forskningstekniker jeva@phys.au.dk +4523382471 1523, 219
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
Vittrup, Karin Administrator karin.vittrup@phys.au.dk +4523382322 1520, 327
Weiss, Eric Akademisk medarbejder ew@phys.au.dk +4587155134 1520, 435

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Ahmed, Shaeema Zaman Ph.d.-studerende shaeema@phys.au.dk 1522, 212
Albrechtsen, Simon Høgh Ph.d.-studerende simon.hogh@phys.au.dk 1510, 415
Andreatta, Federico Ph.d.-studerende federico@phys.au.dk
Asmussen, Jakob Dall Ph.d.-studerende dall@phys.au.dk 1525, 526
Barfknecht, Rafael Emilio Ph.d.-studerende rafael@phys.au.dk 1525, 522
Bars, Hélène Pihan-Le helene.lebars-pihan@phys.au.dk +4587155864 1520, 432
Bisbo, Malthe Kjær Ph.d.-studerende mkb@phys.au.dk 1520, 622
Blocher, Philip Daniel Ph.d.-studerende pblocher@phys.au.dk +4587155687 1520, 628
Borre, Camilla Clement Ph.d.-studerende cborre@phys.au.dk 1520, 434
Bækkegaard, Thomas Ph.d.-studerende t_b@phys.au.dk 1520, 520
Christensen, Esben Rohan Ph.d.-studerende esbenrohan@phys.au.dk 1520, 632
Christensen, Kasper Sangild Ph.d.-studerende kaspersangild@phys.au.dk
Christensen, Mikkel Berg Ph.d.-studerende christensen@phys.au.dk
Clausen, Emilie Hindbo Ph.d.-studerende hindbo@phys.au.dk 1522, 412
Dalgaard, Mogens Ph.d.-studerende dalgaard@phys.au.dk 1522, 222
Darki, Ali Akbar Ph.d.-studerende darki@phys.au.dk 1522, 412
Daugbjerg, Thomas Schrøder Ph.d.-studerende thomas.daugbjerg@phys.au.dk 1522, 320
Debnath, Kamanasish Ph.d.-studerende kamanasish.debnath@phys.au.dk +4587155634 1520, 626
Deneuve, Steven steven.deneuve@phys.au.dk
Gad, Andreas Ph.d.-studerende ag@phys.au.dk
Granum, Peter Ph.d.-studerende peter.granum@phys.au.dk
Hansen, Andreas Bek Nygaard Ph.d.-studerende andreas@phys.au.dk 1520, 817
Holmbo, Simon Ph.d.-studerende simonholmbo@phys.au.dk
Holt, Ann Julie Utne Ph.d.-studerende annjulie.holt@phys.au.dk 1520, 324
Iversen, Ole Aae Ph.d.-studerende iversen@phys.au.dk 1525-418
Jaganathan, Rijutha Ph.d.-studerende rijutha@phys.au.dk 1520, 330
Jensen, Erik Asbjørn Mikkelsen Ph.d.-studerende ej@phys.au.dk 1520, 537
Jensen, Jesper Hasseriis Mohr Ph.d.-studerende jhasseriis@phys.au.dk
Jensen, Mads Lykke Ph.d.-studerende mlj@phys.au.dk
Jensen, Simon Vendelbo Bylling Ph.d.-studerende bylling@phys.au.dk 1520, 620
Jones, Alfred Ph.d.-studerende ajones@phys.au.dk 1522, 228
Justesen, Anders Bo Ph.d.-studerende justesen@phys.au.dk
Kastorp, Claus Frederik Plesner Ph.d.-studerende claus.kastorp@phys.au.dk
Knudstrup, Emil Ph.d.-studerende emil@phys.au.dk 1520, 434
Kristensen, Henrik Høj Ph.d.-studerende henrik@phys.au.dk
Laustsen, Jens Schultz Ph.d.-studerende jenslaustsen@phys.au.dk 1522, 324
Lund, Henriette Elisabeth Ph.d.-studerende henriette@phys.au.dk 1520, 324
Madsen, Claus Normann Ph.d.-studerende normann@phys.au.dk
Majchrzak, Paulina Ewa Ph.d.-studerende majchrzak@phys.au.dk 1522, 228
Meldgaard, Søren Ager Ph.d.-studerende sm@phys.au.dk 1520, 622
Mikkelsen, Rune Elgaard rune@phys.au.dk +4587155685 1525, 318
Mortensen, Henrik Lund Ph.d.-studerende hlm@phys.au.dk 1520, 624
Nielsen, Camilla Lønborg Ph.d.-studerende cln@phys.au.dk
Nielsen, Christian Flohr Ph.d.-studerende christianfn@phys.au.dk
Nielsen, Kristian Knakkergaard Ph.d.-studerende kristianknakkergaard@phys.au.dk 1525, 418
Nyemann, Jacob Søgaard Ph.d.-studerende jacob1soegaard@phys.au.dk 1522, 432
Olesen, Jonas Lynge
Pantazidis, Georgios Ph.d.-studerende gpantazidis@phys.au.dk 1520, 334
Pedersen, Mikkel Elkjær Ph.d.-studerende elkjaer@phys.au.dk
Pedersen, Simon Panyella Ph.d.-studerende spp@phys.au.dk 1525, 418
Poulsen, Kasper Ph.d.-studerende poulsen@phys.au.dk
Quesada, John Hadder Sandoval Ph.d.-studerende jsandoval@phys.au.dk
Rasmussen, Stig Elkjær Ph.d.-stipendiat stig@phys.au.dk 1520, 530
Ravn, Nikolaj Schrøder Wittig Videnskabelig assistent ravn@phys.au.dk +4587155687 1520, 628
Rodriguez Diaz, Luisa Fernanda Ph.d.-studerende luisa.rodriguez@phys.au.dk
Rønne, Nikolaj Ph.d.-studerende nronne@phys.au.dk 1520, 335
Silva, Wendell Simões e silva@phys.au.dk
Simonsen, Frederik Doktor Skødt Ph.d.-studerende frederik_doktor@phys.au.dk
Skou, Magnus Graf Ph.d.-studerende magnus.skou@phys.au.dk
Skov, Thomas Guldager Ph.d.-studerende tg.skov@phys.au.dk 1522, 320
Slavensky, Andreas Møller Ph.d.-studerende aslavensky@phys.au.dk
Slumstrup, Laura Ph.d.-studerende slumstrup@phys.au.dk
Sneftrup, Peter Sørensen Ph.d.-studerende sneftrup@phys.au.dk 1522, 428
Stokholm, Amalie Ph.d.-studerende stokholm@phys.au.dk 1520, 432
Sørensen, Peder Eichner Klokmose Ph.d.-studerende pks05@phys.au.dk +4587155852 1520, 522
Tang, Zeyuan Ph.d.-studerende zeyuan.tang@phys.au.dk
Tribler, Frederik Skifter Ph.d.-studerende tribler@phys.au.dk 1522, 412
Verner Christiansen, Mads-Peter Ph.d.-studerende machri@phys.au.dk 1520, 624
Vibel, Toke Ph.d.-studerende vibel@phys.au.dk 1525, 418
Volckaert, Klara Caroline R Postdoc kvolckaert@phys.au.dk 1520, 321
Winther, Mark Lykke Ph.d.-studerende mark@phys.au.dk