Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Andersen, Lars Henrik Professor lha@phys.au.dk +4523382033 1520, 517
Andersen, Mie Lektor, AIAS-COFUND Fellow mie@phys.au.dk
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 +4542424716 1525, 422
Balling, Peter Professor balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Bruun, Georg Professor bruungmb@phys.au.dk +4587155645 +4530284269 1520, 637
Chen, Yong Professor yongchen@phys.au.dk +4550184112 1522, 224
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Fedorov, Dmitri Lektor fedorov@phys.au.dk 1520, 525
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 +4521136008 1520, 533
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 +4521314367 1520, 523
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Hangst, Jeffrey S. Professor hangst@phys.au.dk +41754114589 1522, 230
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 +4523382414 1520, 521
Hoffmann, Søren Vrønning Seniorforsker vronning@phys.au.dk +4523382344 1525, 324
Hofmann, Philip Professor philip@phys.au.dk +4587155612 +4523382343 1520, 323
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 +4561663133 1520, 325
Imparato, Alberto Lektor imparato@phys.au.dk +4587155608 1520, 627
Jones, Nykola Beam line scientist nykj@phys.au.dk +4523382355 +4523382355 1525, 322
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 +4523382160 1520, 527
Li, Zheshen Beam line scientist zsli@phys.au.dk +4523382346 1525, 326
Linderoth, Trolle René Lektor trolle@inano.au.dk +4523382363
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4523382392 1520, 621
Merrison, Jonathan P. Seniorforsker merrison@phys.au.dk +4587156617 +4523959887 1525, 222
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk +4587155581 1520, 328
Mudrich, Marcel Lektor mudrich@phys.au.dk +4587155693 1525, 522
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Nielsen, Anne E. B. Lektor annebn@phys.au.dk +4593522887 1522, 214
Nielsen, Jørgen S. Acceleratorfysiker jsn@phys.au.dk +4523382340 1525, 330
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 +4523382136 1522, 328
Pedersen, Henrik B. Lektor hbp@phys.au.dk +4587155653 1525, 428
Pohl, Thomas Professor pohl@phys.au.dk +4587155587 1520, 635
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535
Schmidt, Richard Lektor richard.schmidt@phys.au.dk 1520, 623
Stritzinger, Maximilian Lektor max@phys.au.dk +4587156619 1520, 529
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631
Thomsen, Heine Dølrath Acceleratorfysiker heine@phys.au.dk +4529341910 1525, 332
Tram, Thomas Lektor thomas.tram@phys.au.dk +4526397398 1520, 522
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Ulstrup, Søren Lektor ulstrup@phys.au.dk
Wall, Simon Elliot Lektor simon.wall@phys.au.dk +4526306659 1522, 318
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 +4523382341 1525, 328
Zinner, Nikolaj Thomas Professor zinner@phys.au.dk +4587155619 1520, 534

Adjungeret personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Jespersen, Sune Professor sune@cfin.au.dk +4578463334 1A, 01A-1-16
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4523382321
Sherson, Jacob Professor MSO sherson@mgmt.au.dk +4528775765 2610, S321

Ikke-fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Abid, Abdul Rahman Postdoc abdul.abid@phys.au.dk 1525, 526
Agarwal, Naman Postdoc naman.agarwal@phys.au.dk 1522, 326
Agustsson, Steinn Ymir Postdoc agustsson@phys.au.dk 1520, 324
Al Hyder, Ragheed Postdoc ragheed.alhyder@phys.au.dk 1520, 630
Amuah, Emmanuel Baffu Videnskabelig assistent emmanuel.amuah@phys.au.dk 1522, 316
Balog, Richard Adjunkt balog@phys.au.dk 1520, 333
Ben Ltaief, Ltaief Postdoc ltaief@phys.au.dk 1525, 526
Bhattacharyya, Gargee Postdoc gargeeb2020@phys.au.dk 1522, 212
Brix, Florian Postdoc florian.brix@phys.au.dk 1520
Brogaard, Karsten Frank Adjunkt kfb@phys.au.dk 1520, 435
Cassidy, Andrew Centerchef amc@phys.au.dk 1520, 326
Cavaletto, Stefano Michele Postdoc stefano.cavaletto@phys.au.dk 1520, 620
Cheula, Raffaele Postdoc raffaele.cheula@phys.au.dk 1520, 622
Curcio, Davide Adjunkt davide.curcio@phys.au.dk
Das, Subhadip Postdoc subhadipdas@phys.au.dk 1522, 228
Daugbjerg, Thomas Schrøder Postdoc thomas.daugbjerg@phys.au.dk 1522
Ding, Shanshan Postdoc dingshsh@phys.au.dk 1520, 634
Fleischmann, Nina Elisabeth Videnskabelig assistent nfleischmann@phys.au.dk 1522, 326
Frank, Marius Sebastian Postdoc marius.frank@chem.au.dk
Houdek, Günter hg@phys.au.dk +4587155603 1520, 524
Hsieh, Kimberly Postdoc kimberly@phys.au.dk 1522, 226
Iversen, Ole Aae Postdoc iversen@phys.au.dk
Jaganathan, Rijutha Postdoc rijutha@phys.au.dk
Jaworowski, Blazej Postdoc blazej@phys.au.dk 1522, 212
Karamehmetoglu, Emir Postdoc emir.k@phys.au.dk +4587156353 1520, 520
Karoff, Christoffer Lektor karoff@geo.au.dk +4521183926 1671, 123
Kjær, Christina Postdoc christina.kjaer@phys.au.dk 1525, 528
Langeland, Jeppe Postdoc jl@phys.au.dk 1525, 528
Liu, Lina Postdoc lnliu@phys.au.dk 1522, 226
Lund, Mikkel Nørup Adjunkt mikkelnl@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Lundkvist, Mia Sloth Adjunkt lundkvist@phys.au.dk
Martinez Turtos, Rosana Adjunkt ro.turtos@phys.au.dk 1522
Maxwell, Andrew Stephen Postdoc andrew.maxwell@phys.au.dk 1520, 620
Monti, Maurizio Postdoc maurizio.monti@phys.au.dk 1522, 316
Nielsen, Christian Flohr Postdoc christianfn@phys.au.dk 1520, 530
Patra, Aniket Postdoc anpa@phys.au.dk 1522, 212
Perez Salinas, Daniel Postdoc daniel.perez@phys.au.dk 1522, 326
Philippsen, Bente bphilipp@au.dk
Puthumpally Joseph, Raijumon Marie Curie Fellow raijupjoseph@phys.au.dk 1520, 630
Ram, Sanjay Lektor sanjayk.ram@inano.au.dk 1590, 146
Rørsted, Jakob Lysgaard Akademisk medarbejder jakob@phys.au.dk 1520, 537
Šantl-Temkiv, Tina Adjunkt temkiv@bio.au.dk +4529886984 1540, 124
Scheffler, Leopold Julian Adjunkt l.scheffler@phys.au.dk 1522
Scheffler, Martha Postdoc m.scheffler@phys.au.dk 1520, 321
Siddiqui, Khalid Postdoc khalid.siddiqui@phys.au.dk 1522, 316
Sánchez Baena, Juan Gæsteforsker jsbaena@phys.au.dk 1520, 630
Thrower, John AC-TAP thrower@phys.au.dk +4587155581 1520, 330
Tikhomirov, Dmitry Postdoc tikhomirov@phys.au.dk +4587155697 1522, 324
Verner Christiansen, Mads-Peter Postdoc machri@phys.au.dk 1520, 624
Vuculescu, Oana Lektor oana@mgmt.au.dk 2627, H127
Waza, Andebo Abesha Postdoc andebo.waza@phys.au.dk 1520, 537
Yang, Fan Postdoc fanyang@phys.au.dk 1520, 634
Yarloo, Hadi Postdoc yarloohadi@phys.au.dk 1522, 212
Zhang, Hua-Chen Postdoc hczhang@phys.au.dk 1522, 218
Zhou, Yixiao Postdoc zhou@phys.au.dk

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Mads Fredslund Telescope and Satellite Manager madsfa@phys.au.dk +4521527146 1520, 427
Arnestad, Filip Johan Elektronikfagteknikerlærling filip@phys.au.dk 1525, 431
Bak, Hanne Forskningssekretær hbak@phys.au.dk +4521665014 1525, 524
Bianchi, Marco Akademisk medarbejder bianchi@phys.au.dk +4587155275 1520, 322
Bjørn, Emil Ødum Industriteknikerlærling emil_bjoern@phys.au.dk 1523, 110
Carlsson, Emil Rosengaard Elektronikfagteknikerlærling erc@phys.au.dk 1525, 431
Christensen, Laurits Schulz Industritekniker lchr@phys.au.dk +4587156617 1523, 110
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Daugaard, Frank Elektroingeniør frank.daugaard@phys.au.dk +4587155238 1525, 430
Davids, René Warthoe Forskningstekniker rwa@phys.au.dk +4523382101 1523, 218
Godtliebsen, Ian Heide Akademisk teknisk medarbejder ian@chem.au.dk +4593508786 1513, 419
Greve, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk 1522, 330
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 +4523382119 1522, 317
Handberg, Rasmus Data and Systems Manager rasmush@phys.au.dk
Hansen, Bine Laborant bine@phys.au.dk +4521835694 1522, 422
Hansen, John Lundsgaard Videnskabelig medarbejder johnlh@phys.au.dk +4523382088 1522, 326
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4560202635 1520, 619
Henderson, Brigitte Christina Erhvervssproglig medarbejder brigitte@phys.au.dk +4523382389 1520, 519
Holmene, Tobias Vallenvig Elektronikfagteknikerlærling tova@phys.au.dk 1525, 431
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 +4551940211 1523, 110
Iversen, Kåre Akademisk medarbejder kaare@phys.au.dk +4593508573 1523, 219
Jakobsen, Hanne Laboratorietekniker hj@phys.au.dk +4561698879 1522, 331
Jensen, Ann Berith Valbøll Laboratoriefunktionær abj@phys.au.dk 1522, 332
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 +4523382465 1523, 219
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155125 +4593522316 1522, 332
Kanstrup, Marie AC-TAP maka@phys.au.dk +4587155261 +4551463117 1522, 330
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 +4523382353 1520, 110
Knudsen, Ole J. ojk@phys.au.dk +4540594520 1520, 532
Korsbæk, Mai Center Manager mkorsbaek@phys.au.dk +4593521576 +4593521576 1520, 629
Lammich, Lutz AC-medarbejder lutz@phys.au.dk +4540137273 1590, 138
Lange, Peter Forskningstekniker lange@phys.au.dk +4587155681 1523, 110
Larsen, Erik Loft Elektroniktekniker ell@phys.au.dk 1525, 427
Larsen, Mads Frydensberg Tekniker mfla@phys.au.dk +4521996929
Lie, Mette Alstrup Studiekoordinator lie@phys.au.dk +4521654361 1522, 312
Mikkelsen, Frank Korfix Forskningstekniker frank@phys.au.dk +4587155241 +4523382378 1525, 432
Pedersen, Heidi Sekretær heidi.pedersen@phys.au.dk +4587155696 +4523382319 1520, 120
Petersen, Anders Finmekaniker andersp@phys.au.dk 1523, 110
Rørsted, Jakob Lysgaard Akademisk medarbejder jakob@phys.au.dk 1520, 537
Jensen, Rikke Sinding Forskningssekretær ris@phys.au.dk +4593522311 +4593522311 1522, 320
Stougaard, Martin Akademisk medarbejder mst@phys.au.dk +4587156216 1525, 432
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 +4520103017 1522, 314
Thomsen, Torben Hyltoft Forskningstekniker hyltoft@phys.au.dk +4523382467 1523, 210
Thrower, John AC-TAP thrower@phys.au.dk +4587155581 1520, 330
Trebbien, Freja Lærling frejatrebbien@phys.au.dk
Vad Andersen, John Erik Forskningstekniker jeva@phys.au.dk +4523382471 1523, 219
Vittrup, Karin Administrator karin.vittrup@phys.au.dk +4523382322 1520, 327

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aagaard, Martin Ph.d.-studerende aagaard@phys.au.dk 1522, 432
Albrechtsen, Simon Høgh Ph.d.-studerende simon.hogh@phys.au.dk 1510, 415
Andersen, Anton Lauenborg Ph.d.-studerende anton.andersen@phys.au.dk 1520, 626
Andersen, Rasmus Malthe Fiil Ph.d.-studerende au576668@phys.au.dk
Asmussen, Jakob Dall Ph.d.-studerende dall@phys.au.dk
Balling, Søren Skovgaard Ph.d.-studerende soerenballing@phys.au.dk
Baron, Maximilian Ph.d.-studerende baron@phys.au.dk
Christensen, Esben Rohan Ph.d.-studerende esbenrohan@phys.au.dk 1520, 632
Christensen, Kasper Sangild Ph.d.-studerende kaspersangild@phys.au.dk
Christiansen, Victor Rueskov Ph.d.-studerende victorrc@phys.au.dk
Darki, Ali Akbar Ph.d.-studerende darki@phys.au.dk 1522, 412
Granum, Peter Ph.d.-studerende peter.granum@phys.au.dk
Hansen, Thomas Ph.d.-studerende thansen@phys.au.dk
Holleufer, Steffen Friis Ph.d.-studerende sfholleufer@inano.au.dk
Holm, Emil Brinch Ph.d.-studerende ebholm@phys.au.dk
Hopkinson, Alfred Thomas Ph.d.-studerende a.hopkinson@phys.au.dk
Iversen, Michael Ph.d.-studerende mi@phys.au.dk
Jensen, Erik Asbjørn Mikkelsen Ph.d.-studerende ej@phys.au.dk
Jensen, Mads Lykke Ph.d.-studerende mlj@phys.au.dk
Jensen, Simon Vendelbo Bylling Ph.d.-studerende bylling@phys.au.dk
Jessen, Simon Peter Slot Ph.d.-studerende jessen@phys.au.dk
Jiang, Zhihao Phd studerende zhihao_jiang@phys.au.dk 1520, 322
Jones, Alfred Ph.d.-studerende ajones@phys.au.dk 1522, 228
Kastorp, Claus Frederik Plesner Ph.d.-studerende claus.kastorp@phys.au.dk
Kempen, Luuk Ph.d.-studerende luuk@phys.au.dk 1520, 337
Knudstrup, Emil Ph.d.-studerende emil@phys.au.dk 1520, 434
Kristensen, Henrik Høj Ph.d.-studerende henrik@phys.au.dk
Kyrkjebø, Signe sky@inano.au.dk 1520, 335
Lange, Christian Saugbjerg Ph.d.-studerende christianlange@phys.au.dk
Larsen, Peter Græns Ph.d.-studerende pelar@phys.au.dk 1522, 228
Lenler-Eriksen, Emil Ph.d.-studerende lenler@phys.au.dk
Liu, Yimou liuym@phys.au.dk
Lund, Mads Middelhede Ph.d.-studerende mml@phys.au.dk
Majchrzak, Paulina Ewa Ph.d.-studerende majchrzak@phys.au.dk 1522, 228
Majland, Marco Ph.d.-studerende majland@phys.au.dk
Marcussen, Marcus Ph.d.-studerende marcus@phys.au.dk
Marqversen, Frederik Kofoed Ph.d.-studerende marqversen@phys.au.dk
Mikkelsen, Niels Munch Ph.d.-studerende nielsmikkelsen@phys.au.dk
Morgen, Andreas Madsen Ph.d.-studerende anmo@phys.au.dk 1525, 420
Nielsen, Camilla Lønborg Ph.d.-studerende cln@phys.au.dk
Nielsen, Robin Vinther Ph.d.-studerende rvn@phys.au.dk 1522, 416
Nygaard, Andreas Ph.d.-studerende andreas@phys.au.dk
Nyhegn, Jens Havgaard Ph.d.-studerende jensnyhegn@phys.au.dk
Olesen, Jonas Lynge Ph.d.-studerende jonas@phys.au.dk 1522, 432
Pedersen, Mikkel Elkjær Ph.d.-studerende elkjaer@phys.au.dk
Pedersen, Simon Panyella Ph.d.-studerende spp@phys.au.dk 1520, 632
Poulsen, Kasper Ph.d.-studerende poulsen@phys.au.dk
Rasmussen, Anne Pilgaard Ph.d.-studerende apr@phys.au.dk
Rodriguez Diaz, Luisa Fernanda Ph.d.-studerende luisa.rodriguez@phys.au.dk
Rønne, Nikolaj Instruktor nronne@phys.au.dk
Silva, Wendell Simões e silva@phys.au.dk
Slavensky, Andreas Møller Ph.d.-studerende aslavensky@phys.au.dk
Slumstrup, Laura Ph.d.-studerende slumstrup@phys.au.dk
Sneftrup, Peter Sørensen Ph.d.-studerende sneftrup@phys.au.dk 1522, 428
Tribler, Frederik Skifter Ph.d.-studerende tribler@phys.au.dk 1522, 412
Vibel, Toke Ph.d.-studerende vibel@phys.au.dk 1525, 418
Winther, Mark Lykke Ph.d.-studerende mark@phys.au.dk