Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Andersen, Lars Henrik Professor lha@phys.au.dk +4523382033 1520, 517
Andersen, Mie Lektor, AIAS-COFUND Fellow mie@aias.au.dk
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 +4542424716 1525, 422
Balling, Peter Professor balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Bruun, Georg Professor bruungmb@phys.au.dk +4587155645 +4530284269 1520, 637
Chen, Yong Professor yongchen@phys.au.dk +4593522665 1520, 437
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Fedorov, Dmitri Lektor fedorov@phys.au.dk 1520, 525
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 +4521136008 1520, 533
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4521314367 1520, 523
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Hangst, Jeffrey S. Professor hangst@phys.au.dk +41754114589 1525, 532
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 +4523382414 1520, 521
Hoffmann, Søren Vrønning Seniorforsker vronning@phys.au.dk +4523382344 1525, 324
Hofmann, Philip Professor philip@phys.au.dk 1520, 323
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 +4561663133 1520, 325
Imparato, Alberto Lektor imparato@phys.au.dk
Ioppolo, Sergio Lektor s.ioppolo@phys.au.dk 1520, 324
Jones, Nykola Beam line scientist nykj@phys.au.dk +4523382355 +4523382355 1525, 322
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk 1522, 430
Karoff, Christoffer Lektor karoff@geo.au.dk +4521183926 1671, 116
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 +4523382160 1520, 527
Li, Zheshen Beam line scientist zsli@phys.au.dk +4523382346 1525, 326
Linderoth, Trolle René Lektor trolle@inano.au.dk +4523382363 1522, 414
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4523382392 1520, 621
Merrison, Jonathan P. Seniorforsker merrison@phys.au.dk +4587156617 +4523959887 1525, 222
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk 1520, 328
Mudrich, Marcel Lektor mudrich@phys.au.dk +4522371120 1525, 522
Nielsen, Anne E. B. Lektor annebn@phys.au.dk +4593522887 1520, 623
Nielsen, Jørgen S. Acceleratorfysiker jsn@phys.au.dk +4523382340 1525, 330
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 +4523382136 1522, 328
Pedersen, Henrik B. Lektor hbp@phys.au.dk +4587155653 1525, 428
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631
Stritzinger, Maximilian Lektor max@phys.au.dk 1520, 529
Thomsen, Heine Dølrath Acceleratorfysiker heine@phys.au.dk +4529341910 1525, 332
Tram, Thomas Lektor thomas.tram@phys.au.dk +4526397398 1520, 522
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1520, 519
Ulstrup, Søren Lektor ulstrup@phys.au.dk 1520, 319
Wall, Simon Elliot Lektor simon.wall@phys.au.dk +4526306659 1522, 318
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 +4523382341 1525, 328
Zinner, Nikolaj Thomas Professor zinner@phys.au.dk +4587155619 1520, 534

Adjungeret personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Jespersen, Sune Professor sune@cfin.au.dk +4578463334 1A, 01A-1-16
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4523382321

Ikke-fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Agarwal, Naman Postdoc naman.agarwal@phys.au.dk 1522, 316
Agustsson, Steinn Ymir Postdoc agustsson@phys.au.dk 1520, 324
Asmussen, Jakob Dall Postdoc dall@phys.au.dk
Balog, Richard Adjunkt balog@phys.au.dk 1520, 333
Ben Ltaief, Ltaief Adjunkt ltaief@phys.au.dk 1525, 526
Bose, Subhash Postdoc bose@phys.au.dk
Cheula, Raffaele Postdoc raffaele.cheula@phys.au.dk 1520, 622
Huynh, Kim-Khuong Postdoc hkkhuong@chem.au.dk
Imparato, Alberto Lektor imparato@phys.au.dk
Jones, Alfred Postdoc ajones@phys.au.dk 1520, 321
Liduvino Vara-Vela, Angel Post doc. angel@phys.au.dk
Liu, Lina Postdoc lnliu@phys.au.dk 1520, 435
Lund, Mikkel Nørup Lektor mikkelnl@phys.au.dk 1520, 429
Lundkvist, Mia Sloth Adjunkt lundkvist@phys.au.dk 1520, 431
Martinez Turtos, Rosana Adjunkt ro.turtos@phys.au.dk 1522, 422
Pitfield, Joe Postdoc joepitfield@phys.au.dk
Rasmussen, René Timcenko Tronsgaard Post doc. rtr@phys.au.dk
Sahoo, Chakradhar Post doc. sahoo1@phys.au.dk 1520, 322
Salimi, Mohsen Postdoc salimi@phys.au.dk 1522, 416
Siddiqui, Khalid Postdoc khalid.siddiqui@phys.au.dk 1522, 316
Simonsen, Frederik Doktor Skødt Postdoc frederik_doktor@phys.au.dk 1520, 330
singh, Gurpreet Postdoc gurpreet.singh@phys.au.dk 1522, 416
Tang, Zeyuan Postdoc zeyuan.tang@phys.au.dk
Verner Christiansen, Mads-Peter Postdoc machri@phys.au.dk 1520, 624
Volosniev, Artem Adjunkt artem@phys.au.dk 1520, 635
Winther, Mark Lykke Postdoc mark@phys.au.dk
Yarloo, Hadi Postdoc yarloohadi@phys.au.dk 1520, 633

Emeriti

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Torkild Emeritus/emerita VIP fystor@phys.au.dk 1525
Bonderup, Ejvind Emeritus/emerita VIP bonderup@phys.au.dk +4587156783 1525, 524
Christensen-Dalsgaard, Jørgen Professor emeritus/emerita jcd@phys.au.dk +4523382374 1520, 531
Field, David Professor emeritus dfield@phys.au.dk +4551445536 1525-524
Fogedby, Hans Emeritus/emerita VIP fogedby@phys.au.dk
Folkmann, Finn Emeritus/emerita VIP fifo@phys.au.dk 1525, 524
Frandsen, Søren Emeritus/emerita VIP srf@phys.au.dk
Heinemeier, Jan Emeritus/emerita VIP jh@phys.au.dk +4522382318 1525, 524
Horsdal, Erik Emeritus/emerita VIP horsdal@phys.au.dk
Jensen, Aksel Stenholm Emeritus/emerita VIP asj@phys.au.dk 1525, 524
Knudsen, Helge Emeritus/emerita VIP hk@phys.au.dk +4587156783 1525
Madsen, Jes Emeritus/emerita VIP jesm@phys.au.dk +4530453092
Nissen, Poul Erik Emeritus/emerita VIP pen@phys.au.dk 1520, 428
Larsen, Arne Nylandsted Emeritus/emerita VIP anl@phys.au.dk +4523382348

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, John Erik Vad Forskningstekniker jeva@phys.au.dk +4523382471 1525, 318
Andersen, Mads Fredslund Telescope and Satellite Manager madsfa@phys.au.dk +4521527146 1520, 427
Bjørn, Emil Ødum Industriteknikerlærling emil_bjoern@phys.au.dk 1523, 110
Carlsson, Emil Rosengaard Elektronikfagteknikerlærling erc@phys.au.dk 1525, 431
Cassidy, Andrew Centerchef amc@phys.au.dk 1520, 326
Chatterley, Adam Simon AC-personale m.fl. aschatterley@phys.au.dk 1525, 424
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Davids, René Warthoe Forskningstekniker rwa@phys.au.dk +4523382101 1523, 218
Godtliebsen, Ian Heide Akademisk teknisk medarbejder ian@chem.au.dk +4593508786 1513, 419
Greve, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk 1522, 330
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 +4523382119 1522, 317
Handberg, Rasmus Data and Systems Manager rasmush@phys.au.dk
Hansen, Bine Laborant bine@phys.au.dk +4521835694 1522, 422
Hansen, John Lundsgaard AC-personale m.fl. johnlh@phys.au.dk +4523382088
Hansen, Niels Carl Wormsdorf Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4560202635 1520, 619
Henderson, Brigitte Christina Erhvervssproglig medarbejder brigitte@phys.au.dk +4523382389 1520, 524
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 +4551940211 1523, 110
Jakobsen, Hanne Laboratorietekniker hj@phys.au.dk +4561698879 1522, 331
Jensen, Ann Berith Valbøll Laboratoriefunktionær abj@phys.au.dk 1522, 332
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 +4523382465 1525, 320
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4593522316 +4593522316 1522, 332
Kanstrup, Marie AC-TAP maka@phys.au.dk +4587155261 +4551463117 1522, 330
Knudsen, Ole J. AC-personale m.fl. ojk@phys.au.dk +4540594520 1520, 428
Korsbæk, Mai Center Manager mkorsbaek@phys.au.dk +4593521576 +4593521576 1520, 629
Lammich, Lutz AC-medarbejder lutz@phys.au.dk +4540137273 1525, 424
Larsen, Erik Loft Elektroniktekniker ell@phys.au.dk 1525, 427
Lie, Mette Alstrup Studiekoordinator lie@phys.au.dk +4521654361 1520, 532
Maibom, Maria Juhler Sekretariatsleder mjm@phys.au.dk +4593521245 +4593521245 1520, 520
Mathiassen, Anna Katrine Fuldmægtig annakatrine@phys.au.dk +4593521400 1520, 629
Mikkelsen, Frank Korfix Forskningstekniker frank@phys.au.dk +4523382378 1525, 432
Pedersen, Heidi Sekretær heidi.pedersen@phys.au.dk +4587155696 +4523382319 1522, 312
Petersen, Anders Finmekaniker andersp@phys.au.dk 1523, 110
Ploug Frydenberg, Rikke Projektkoordinator rikke.frydenberg@phys.au.dk +4593522909 1520, 630
Priest, Julian AC-personale m.fl. jucp@phys.au.dk
Rørsted, Jakob Lysgaard Centerchef jakob@phys.au.dk +4520843062 1520, 528
Jensen, Rikke Sinding Forskningssekretær ris@phys.au.dk +4593522311 +4593522311 1522, 320
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4520103017 +4520103017 1522, 314
Stougaard, Martin Akademisk medarbejder mst@phys.au.dk +4587156216 1525, 432
Thomsen, Torben Hyltoft Forskningstekniker hyltoft@phys.au.dk +4523382467 1523, 210
Thrower, John AC-TAP thrower@phys.au.dk +4587155581 1520, 330
Vittrup, Karin Centeradministrator karin.vittrup@phys.au.dk +4523382322 1520, 327

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aagaard, Martin Ph.d.-studerende aagaard@phys.au.dk 1522, 432
Albrechtsen, Simon Høgh Ph.d.-studerende simon.hogh@phys.au.dk 1510, 415
Andersen, Rasmus Malthe Fiil Ph.d.-studerende rmfa@phys.au.dk
Bæk, Peter Lysdahl Ph.d.-studerende peter_baek@phys.au.dk
Balling, Søren Skovgaard Ph.d.-studerende soerenballing@phys.au.dk 1525, 420
Baron, Maximilian Ph.d.-studerende baron@phys.au.dk x
Christensen, Anton Alnor Ph.d.-studerende alnor@phys.au.dk 1520, 634
Christiansen, Victor Rueskov Ph.d.-studerende victorrc@phys.au.dk
Hansen, Emil Ph.d.-studerende emilh@phys.au.dk
Hansen, Thomas Ph.d.-studerende thansen@phys.au.dk
Holleufer, Steffen Friis Ph.d.-studerende sfholleufer@inano.au.dk 1520, 337
Holm, Emil Brinch Ph.d.-studerende ebholm@phys.au.dk
Hopkinson, Alfred Thomas Ph.d.-studerende a.hopkinson@phys.au.dk
Iversen, Michael Ph.d.-studerende mi@phys.au.dk 1522, 218
Jensen, Erik Asbjørn Mikkelsen Ph.d.-studerende ej@phys.au.dk 1520, 537
Jessen, Simon Peter Slot Ph.d.-studerende jessen@phys.au.dk
Jiang, Zhihao PhD-studerende zhihao_jiang@phys.au.dk 1520, 322
Kempen, Luuk Ph.d.-studerende luuk@phys.au.dk 1520, 337
Kolasseri, Ihsan Ahmed Ph.d.-studerende ihsanahmed@phys.au.dk
Kristensen, Henrik Høj Lønnet ph.d-stipendiat henrik@phys.au.dk
Lange, Christian Saugbjerg Ph.d.-studerende christianlange@phys.au.dk
Larsen, Jens Reersted Ph.d.-studerende jensrl@phys.au.dk 1520, 434
Larsen, Peter Græns Ph.d.-studerende pelar@phys.au.dk 1522, 218
Lenler-Eriksen, Emil Ph.d.-studerende lenler@phys.au.dk
Lindkvist, Thomas Toft Ph.d.-studerende ttl@phys.au.dk
Lund, Mads Middelhede Ph.d.-studerende mml@phys.au.dk
Majland, Marco Ph.d.-studerende majland@phys.au.dk 1520, 634
Marcussen, Marcus Ph.d.-studerende marcus@phys.au.dk
Marqversen, Frederik Kofoed Ph.d.-studerende marqversen@phys.au.dk 1520, 634
Mikkelsen, Niels Munch Ph.d.-studerende nielsmikkelsen@phys.au.dk 1520, 334
Mitra, Trishala Lønnet ph.d-stipendiat trish@phys.au.dk 1522, 416
Morgen, Andreas Madsen Ph.d.-studerende anmo@phys.au.dk 1525, 420
Nielsen, Jeppe Schultz Ph.d.-studerende jsnielsen@phys.au.dk 1520, 537
Nielsen, Marius Juul Ph.d.-studerende mjn@phys.au.dk
Nygaard, Andreas Ph.d.-studerende andreas@phys.au.dk
Nyhegn, Jens Havgaard Ph.d.-studerende jensnyhegn@phys.au.dk
Robl, Josefine Bjørndal Ph.d.-studerende robl@phys.au.dk 1520, 634
Rønne, Nikolaj Ph.d.-studerende nronne@phys.au.dk
Slavensky, Andreas Hedegaard Ph.d.-studerende aslavensky@phys.au.dk
Slumstrup, Laura Ph.d.-studerende slumstrup@phys.au.dk
Sørensen, Camilla Theresia Grøn Ph.d.-studerende camth@phys.au.dk
Stokholm, Laurits Nikolaj Ph.d.-studerende lstokholm@phys.au.dk +4553357755 1525, 418
Strøe, Morten Teglgaard Ph.d.-studerende stroe@phys.au.dk 1525, 420
Thalund, René Munk Ph.d.-studerende rmt@phys.au.dk 1522, 412
Tribler, Frederik Skifter Langsig Post doc. tribler@phys.au.dk 1522, 412
Vaishnav, Anant Ph.d.-studerende anant@phys.au.dk 1520, 334
Warming, Jacob Christian Ph.d.-studerende jcwarming@phys.au.dk 1522, 432
Wilson, Ann Mary Ph.d.-studerende amw@phys.au.dk
Zebergs, Ilja Ph.d.-studerende ilja.zebergs@phys.au.dk