Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Udvalg

Institut for Fysik og Astronomi har en række lokale udvalg. På denne side kan du læse mere om udvalgene og finde den rette kontaktperson.

Arbejdsmiljøudvalg, LAMU

Formand: Claus Grosen

Sekretær: Mai Korsbæk

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 1522, 317
Hertel, Niels Acceleratorfysiker hertel@phys.au.dk +4523382339 1525, 332
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155125 1522, 332
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Erhvervs- og videnudvekslingsudvalg

Formand: Peter Balling

Sekretær: Mette Alstrup Lie

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Arlt, Jan Joachim Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 1525, 422
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Grøne, Pernille Videnskabelig koordinator pernille@phys.au.dk +4521551286 1525, 318
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Knudsen, Ole J. ojk@phys.au.dk +4587155597 1520, 532
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 1520, 633
Nielsen, Steen Brøndsted Professor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530

Forskningsudvalg

Formand: Steen Hannestad

Sekretær: Pernille Grøne

Institutforum

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: Peter Balling

Sekretær: Katrine Vasegaard

Institutforum, VIP

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 1520, 523
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Zinner, Nikolaj Thomas Deputy Director & Jens Christian Skou Fellow zinner@aias.au.dk

Institutforum, videnskabelig koordinator

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grøne, Pernille Videnskabelig koordinator pernille@phys.au.dk +4521551286 1525, 318

Institutforum, Postdoc

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Scheffler, Martha Postdoc m.scheffler@phys.au.dk 1520, 321

Institutforum, Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Christensen, Esben Rohan Ph.d.-studerende esbenrohan@phys.au.dk 1520, 632

Institutforum, Studerende

Simon Panyella Pedersen       201403765@post.au.dk

Institutforum, Observatører

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

IT-udvalg

Formand:  Dmitri Vladimir Fedorov

Sekretær: Brigitte Henderson

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fedorov, Dmitri Vladimir Lektor fedorov@phys.au.dk +4587155618 1520, 525
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Handberg, Rasmus Postdoc rasmush@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4587155401 1520, 619
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 1525, 328

Ligestillingsudvalg

Formand: Klaus Mølmer

Ligestillingsudvalg, Studerende

Klara Karlsmose:  au521997@uni.au.dk

Anne Kirstine Dalgaard Knudsen: 201608650@post.au.dk

Christiane Rahbek: 201804946@post.au.dk

Rekrutteringsudvalg

Formand: Hans Otto Uldall Fynbo

Sekretær: Line Lindskov Lassen

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Grøne, Pernille Videnskabelig koordinator pernille@phys.au.dk +4521551286 1525, 318
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Lassen, Line Lindskov line@phys.au.dk +4593522312 1520, 629
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk +4587155581 1520, 328

Alumne

Lotte Holmegaard          Development Engineer          LOH@kamstrup.com           Kamstrup

Studerende

Christiane Rahbek          Studerende           201804946@post.au.dk

Ph.d.-udvalg

Formand: Karsten Riisager

Sekretær: Ann-Berit Porse Stærkær

Samarbejdsudvalg, LSU

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: John Kapstadt

Sekretær: Katrine Vasegaard

Samarbejdsudvalget A-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320

Samarbejdsudvalget A-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621

Samarbejdsudvalget B-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 1523, 219
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 1520, 110
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 1522, 314
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631

Samarbejdsudvalget B-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning

TAP-forretningsudvalg

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 1522, 328
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Uddannelsesudvalg

Formand: Hans Fynbo

Sekretær: Katrine Hvid Kaisen


Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fynbo, Hans Otto Uldall Professor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373 1525, 320

Studerende

­Johansen, Sheila Lærkegaard - studievejleder.fysik@au.dk

Steenberg, Erik - 201804655@post.au.dk

Madsen, Claus Normann - 201505292@post.au.dk

Gadeberg, Julie Thiim - au546909@uni.au.dk

Jakobsen, Morten Søtang- 201708709@post.au.dk