Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Events

Future events

Mon 18 Nov
12:00-15:00 | 1520-120
Workshop Training Course - Registration 18 November to 9 December 2019
Mon 09 Dec
10:15-11:00 | Fys. Aud.
QUSCOPE-CQOM Seminar - Murray Holland, JILA, Colorado: Extreme sensing, clocks, and squeezing atoms and molecules with light
Tue 10 Dec
16:00-18:00 | Fysisk Kantine
Children's Christmas Party
Wed 11 Dec
13:00-15:00 | 1525-626
PhD defence: Optical sensors with functionalized nanodrums, PhD student Sepideh Naserbakht
Thu 12 Dec
15:15-16:00 | Fys. Aud.
Seminar - Morgan Lynch: "A Brief History of Quantum Field Theory in Curved Spacetime"
Fri 13 Dec
11:30-12:30 | Fys.Aud
Juleforedrag IFA: "Sådan får du skarpe tanker"
Fri 13 Dec
13:00-22:00 | Fysisk Kantine
IFA- og PS! Julefrokost
Efter årets juleforedrag går vi sammen til julefrokost i Fysik Kantine. I år er konceptet lidt anderledes end tidligere, idet julefrokosten er et samarbejde mellem IFA og PS! IFA har således slået sin julefrokost sammen med PS!-julefrokosten, og her forventes det, at så mange som muligt deltager – i hvert fald i arbejdstiden. Og hvem ved, måske det bliver så sjovt, at man bliver hængende efter arbejdstid også. Det er gratis for alle ansatte at deltage, og medlemmer af PS! får 5 gratis lodder til julelotteriet ved tilmelding. Se nedenstående invitation for oplysninger om tilmelding.
Tue 17 Dec
09:15-10:15 | 1525-511
Works Committee Meeting
Wed 18 Dec
12:00-14:00 | AIAS
Villum Investigator Celebration
Thu 19 Dec
08:00-23:59 |
Merry Christmas

Showing results 1 to 10 of 11

1 2 Next

Past events

Fri 06 Dec
11:15-12:15 | 1520-731
Yearly Work Environment Discussion
Wed 04 Dec
12:30-13:30 | Fys.Aud
Information Meeting in English
Tue 03 Dec
11:15-12:15 | 1525-511
Department Forum
Tue 03 Dec
08:30-09:30 | Fys.Aud
Information Meeting
Mon 02 Dec
14:15-15:00 | Fys. Aud.
Student Colloquium - Andreas Hagner: Complex Analysis and its use in physics
Fri 29 Nov
14:00-16:00 | 1525-231
Friday Staff Bar - Christmas Bingo
Fri 29 Nov
13:15-15:15 | 1593-012
PhD defence: Intelligent prediction of materials and molecules using machine learning, PhD student Mathias Siggaard Jørgensen
Fri 29 Nov
10:15-11:00 | iNANO AUD (1593-012)
Distinguished iNANO Lecture - James Kirkpatrick: "Applying machine learning to fundamental scientific problems"
Research Scientist James Kirkpatrick, Google Deepmind, London UK
Thu 28 Nov
15:15-16:15 | Fysisk Kantine
Celebration of IFA's two new Centres of Excellence
Thu 28 Nov
14:15-15:00 | Fys. Aud.
Student Colloquium - Katrine Alice Glasscock: Hvorfor glimmer klistrer fast til alt - og anden festlig fysik

Showing results 1 to 10 of 1544

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next