Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Udvalg

Arbejdsmiljøudvalg

Formand: Claus Grosen

Sekretær: Mai Korsbæk

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 1522, 317
Hertel, Niels Acceleratorfysiker hertel@phys.au.dk +4523382339 1525, 332
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155125 1522, 332
Nielsen, Steen Brøndsted Lektor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Erhvervs- og videnudvekslingsudvalg

Formand: Peter Balling

Sekretær: Mette Alstrup Lie

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Arlt, Jan Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 1522, 318
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Knudsen, Ole J. ojk@phys.au.dk +4587155597 1520, 532
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 1520, 633
Nielsen, Steen Brøndsted Lektor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Ploug Frydenberg, Rikke Videnskabelig koordinator rikke.frydenberg@phys.au.dk +4528992521 1525, 318

Forskningsudvalg

Formand: Steen Hannestad

Sekretær: Rikke Ploug Frydenberg

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Andersen, Lars Henrik Konstitueret Dekan dean.scitech@au.dk +4587155594 1521, 216
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 1520, 521
Hofmann, Philip Professor philip@phys.au.dk +4587155612 1520, 323
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 1520, 325
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 1520, 633
Nielsen, Steen Brøndsted Lektor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Pohl, Thomas Professor pohl@phys.au.dk +4587155587 1525, 420
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373

Institutforum

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Næstformand: Peter Balling

Sekretær: Katrine Vasegaard

Institutforum, VIP

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 1520, 523
Ploug Frydenberg, Rikke Videnskabelig koordinator rikke.frydenberg@phys.au.dk +4528992521 1525, 318
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373
Zinner, Nikolaj Thomas Deputy Director & Jens Christian Skou Fellow zinner@aias.au.dk

Institutforum, Postdoc

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Scheffler, Martha Postdoc m.scheffler@phys.au.dk 1520, 321

Institutforum, Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Loft, Niels Jakob Søe Ph.d.-studerende nsl@phys.au.dk 1520, 520

Institutforum, Studerende

Simon Panyella Pedersen       201403765@post.au.dk

 

Institutforum, Observatører

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

It-udvalg

Formand:  Dmitri Vladimir Fedorov

Sekretær: Brigitte Henderson

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fedorov, Dmitri Vladimir Lektor fedorov@phys.au.dk +4587155618 1520, 525
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Handberg, Rasmus Postdoc rasmush@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4587155401 1520, 620
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 1525, 328

Ligestillingsudvalg

Formand: Klaus Mølmer

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Antoci, Victoria Adjunkt antoci@phys.au.dk +4587155851 1520, 427
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 1520, 325
Jensen, Jesper Halkjær Ph.d.-studerende jeshj@phys.au.dk
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 1520, 633
Stokholm, Amalie Ph.d.-studerende stokholm@phys.au.dk 1520, 432
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
von Essen, Carolina Adjunkt cessen@phys.au.dk +4587155635 1520, 431

Ligestillingsudvalg, Studerende

Klara Karlsmose:  au521997@uni.au.dk

Anne Kirstine Dalgaard Knudsen: 201608650@post.au.dk

Ph.d.-udvalg

Formand: Karsten Riisager

Sekretær: Ann-Berit Porse Stærkær

Kommissorium

Samarbejdsudvalg, LSU

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Sekretær: Katrine Vasegaard

Forretningsorden Referater

Samarbejdsudvalget A-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Fynbo, Hans Otto Uldall Lektor fynbo@phys.au.dk +4587155623 1520, 533
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373

Samarbejdsudvalget A-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 1520, 621

Samarbejdsudvalget B-siden

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 1523, 219
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 1520, 110
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 1520, 629
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631

Samarbejdsudvalget B-siden, Suppleanter

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning

TAP-forretningsudvalg

Formand: Ulrik Ingerslev Uggerhøj

Kommissorium

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 1522, 328
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317

Uddannelsesudvalg

Formand: Allan Hvidkjær Sørensen

Sekretær: Katrine Hvid Kaisen

Kommissorium Referater

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 1520, 527
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373

Studerende:

Johansen, Sheila Lærkegaard      studievejleder.fysik@au.dk
Hermansen, Sofie Filskov            201408563@post.au.dk
Madsen, Claus Normann               201505292@post.au.dk
Gadeberg, Julie Thiim 201604903@post.au.dk

­