Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Albrecht, Simon Lektor albrecht@phys.au.dk +4587155702 1520, 526
Andersen, Lars Henrik Konstitueret Dekan dean.scitech@au.dk +4587155594 +4523382033 1521, 216
Arlt, Jan Lektor arlt@phys.au.dk +4587155632 +4542424716 1522, 318
Balling, Peter Professor MSO balling@phys.au.dk +4587155849 1522, 426
Bruun, Georg Lektor bruungmb@phys.au.dk +4587155645 +4530284269 1520, 637
Christensen-Dalsgaard, Jørgen Professor jcd@phys.au.dk +4587155604 +4523382374 1520, 531
Dantan, Aurelien Romain Lektor dantan@phys.au.dk +4587155676 1522, 424
Drewsen, Michael Professor drewsen@phys.au.dk +4523382354 1522, 418
Fedorov, Dmitri Vladimir Lektor fedorov@phys.au.dk +4587155618 1520, 525
Fynbo, Hans Otto Uldall Lektor fynbo@phys.au.dk +4587155623 +4521136008 1520, 533
Grundahl, Frank Lektor fgj@phys.au.dk +4587155603 +4521314367 1520, 523
Hammer, Bjørk Professor hammer@phys.au.dk +4587155629 1520, 625
Hangst, Jeffrey S. Professor hangst@phys.au.dk +41754114589
Hannestad, Steen Professor steen@phys.au.dk +4587155601 +4523382414 1520, 521
Hertel, Niels Acceleratorfysiker hertel@phys.au.dk +4523382339 1525, 332
Hoffmann, Søren Vrønning Seniorforsker vronning@phys.au.dk +4523382344 1525, 324
Hofmann, Philip Professor philip@phys.au.dk +4587155612 +4523382343 1520, 323
Hornekær, Liv Professor liv@phys.au.dk +4561663133 +4561663133 1520, 325
Imparato, Alberto Lektor imparato@phys.au.dk +4587155608 1520, 627
Jespersen, Sune Professor sune@cfin.au.dk +4578463334 +4560896642 NBG/10G, 10G-5-32
Jones, Nykola Beam line scientist nykj@phys.au.dk +4523382355 +4523382355 1525, 322
Julsgaard, Brian Lektor brianj@phys.au.dk +4587155654 1522, 430
Kjeldsen, Hans Professor hans@phys.au.dk +4587155687 +4523382160 1520, 527
Li, Zheshen Beam line scientist zsli@phys.au.dk +4523382346 1525, 326
Linderoth, Trolle René Centerleder, Lektor trolle@inano.au.dk +4523382363
Madsen, Lars Bojer Professor bojer@phys.au.dk +4587155636 +4523382392 1520, 621
Merrison, Jonathan P. Seniorforsker merrison@phys.au.dk +4587156617 +4523959887 1525, 222
Miwa, Jill Lektor miwa@phys.au.dk +4587155581 1520, 328
Mudrich, Marcel Lektor mudrich@phys.au.dk +4587155693 1525, 522
Møller, Søren Pape Centerleder fyssp@phys.au.dk +4523382342 1525, 424
Mølmer, Klaus Professor moelmer@phys.au.dk +4587155641 +4523382321 1520, 633
Nielsen, Anne E. B. Adjunkt annebn@phys.au.dk
Nielsen, Jørgen S. Acceleratorfysiker jsn@phys.au.dk +4523382340 1525, 330
Nielsen, Steen Brøndsted Lektor sbn@phys.au.dk +4524900167 1525, 530
Olsen, Jesper Lektor jesper.olsen@phys.au.dk +4523382136 +4523382136 1522, 328
Pedersen, Henrik B. Lektor hbp@phys.au.dk +4587155653 1525, 428
Pohl, Thomas Professor pohl@phys.au.dk +4587155587 1525, 420
Riisager, Karsten Lektor kvr@phys.au.dk +4587155624 1520, 535
Sherson, Jacob Professor MSO sherson@phys.au.dk +4528775765
Aguirre, Victor Silva Lektor victor@phys.au.dk +4587156352 1520, 528
Stritzinger, Maximilian Lektor max@phys.au.dk +4587156619 1520, 530
Sørensen, Allan Hvidkjær Lektor ahs@phys.au.dk +4587155638 1520, 631
Uggerhøj, Ulrik Ingerslev Institutleder ulrik@phys.au.dk +4523382373
Worm, Torben Systemudvikler tw@phys.au.dk +4523382341 +4523382341 1525, 328
Zinner, Nikolaj Thomas Deputy Director & Jens Christian Skou Fellow zinner@aias.au.dk +4587153007

Ikke-fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Mads Fredslund SONG Manager madsfa@phys.au.dk +4587155851 +4521527146 1520, 427
Antoci, Victoria Adjunkt antoci@phys.au.dk +4587155851 1520, 427
Arentoft, Torben Lektor toar@phys.au.dk +4587155609 1520, 433
Balog, Richard AC-TAP balog@phys.au.dk 1520, 321
Bastarrachea Magnani, Miguel Angel Postdoc mbastarrachea@phys.au.dk +4587155642 1520, 634
Bellinger, Earl P Postdoc bellinger@phys.au.dk +4587155635 1520, 431
Ben Ltaief, Ltaief Gæsteforsker ltaief@phys.au.dk
Bianchi, Marco Akademisk medarbejder bianchi@phys.au.dk +4587155275 1520, 321
Biswas, Deepnarayan Postdoc deepnarayan7@phys.au.dk 1520, 322
Camacho Guardian, Arturo Postdoc acamacho@phys.au.dk +4587155642 1520, 634
Cassidy, Andrew Videnskabelig assistent amc@phys.au.dk +4587155584 1520, 326
Castano Diaz, Carlos Mauricio Postdoc carlos.mauricio@phys.au.dk 1522, 324
Chikina, Alla Postdoc allachikina@phys.au.dk
Chiriki, Siva Postdoc sivachiriki@phys.au.dk 1520, 624
Cohen, Izhak Postdoc itsik@phys.au.dk +4587155675 1520, 632
Curcio, Davide Postdoc davide.curcio@phys.au.dk
Dononelli, Wilke Hermann Postdoc wd@phys.au.dk 1520, 622
Fasshauer, Elke Postdoc elke.fasshauer@phys.au.dk +4587155854 1520, 630
Gajdacz, Miroslav Postdoc gajdacz@phys.au.dk
Gruber, Elisabeth Postdoc elisabeth.gruber@phys.au.dk +4587155595 1525, 532
Grünwald, Peter Postdoc peter.gruenwald@phys.au.dk 1522, 416
Handberg, Rasmus Postdoc rasmush@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Hansson, Mariam Tizar maddy@phys.au.dk
Heck, Robert Postdoc rheck@phys.au.dk 1522, 314
Houdek, Günter Lektor Ing. hg@phys.au.dk +4587155616 1520, 524
Jarlaud, Vincent Pierre Yves Postdoc vincent.jarlaud@phys.au.dk 1522, 412
Jørgensen, Nils Byg Postdoc nilsbyg@phys.au.dk +4526213960
Karoff, Christoffer Lektor, VILLUM Young Investigator karoff@geo.au.dk +4521183926 1671, 118
Kiilerich, Alexander Holm Postdoc kiilerich@phys.au.dk +4587155634 1520, 626
Kindt, Louise Postdoc kindt@phys.au.dk
Kristensen, Mick Postdoc mick@phys.au.dk
Lakhotiya, Harish Associeret ph.d-studerende harish.lakhotiya@phys.au.dk +4587156712 1590, 151
Lanata, Nicola Adjunkt lanata@phys.au.dk +4550395286 1520, 319
Lund, Anders Duemose Akademisk medarbejder adlund@phys.au.dk
Lund, Mikkel Nørup mikkelnl@phys.au.dk +4587156616 1520, 429
Lundkvist, Mia Postdoc lundkvist@phys.au.dk
Maucher, Fabian Marcus Benjamin M J Postdoc maucher@phys.au.dk 1525, 422
Motzoi, Felix Postdoc felix.motzoi@phys.au.dk
Munch, Michael Greve Postdoc munch@phys.au.dk 1520, 537
Murray, Callum Robert Videnskabelig assistent cmurray@phys.au.dk 1522, 416
Pakdel, Sahar Postdoc pakdel.sahar@phys.au.dk
Pedersen, Mads Kock Videnskabelig assistent madskock@phys.au.dk +4587155658 1522, 324
Philippsen, Bente Postdoc bphilipp@phys.au.dk +4587155261 1522, 330
Ram, Sanjay Lektor sanjayk.ram@inano.au.dk 1590, 146
Santl-Temkiv, Tina Adjunkt temkiv@phys.au.dk +4587154339 1540, 124
Scheffler, Martha Postdoc m.scheffler@phys.au.dk 1520, 321
Schou, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk
Solaro, Cyrille Giovani Marie Sklodowska-Curie Fellow solaro@phys.au.dk 1522, 432
Spitoni, Emanuele Postdoc spitoni@phys.au.dk +4587155609 1520, 433
Sørensen, Jens Jakob Winther H jensj@phys.au.dk
Tauris, Thomas Professor, AIAS-COFUND Fellow tauris@phys.au.dk
Thomsen, Heine Dølrath Postdoc heine@phys.au.dk +4529341910 +4529341910 1525, 326
Thrower, John David thrower@phys.au.dk
Tikhomirov, Dmitry Postdoc tikhomirov@phys.au.dk +4587155697 1522, 324
Ulstrup, Søren Adjunkt ulstrup@phys.au.dk 1520, 319
Verma, Kuldeep Postdoc kuldeep@phys.au.dk +4587156851 1520, 435
Vuculescu, Oana oanav@mgmt.au.dk 2627, H127
Walther, Valentin Videnskabelig assistent vwalther@phys.au.dk 1525, 418
Zhang, Lida Postdoc zhanglida@phys.au.dk 1520, 422
Zhang, Yuxiang Postdoc iyxz@phys.au.dk +458715642 1520, 634
von Essen, Carolina Adjunkt cessen@phys.au.dk +4587155635 1520, 431

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Ahlburg, Andreas aahlburg@phys.au.dk
Baf, Ivana Laborant ivb@phys.au.dk 1522, 332
Børsen-Koch, Louise Administrativ manager louise@phys.au.dk +4587155597 +4530541441 1520, 532
Christensen, Laurits Schulz Industritekniker lchr@phys.au.dk +4587156617 1523, 110
Damgaard, Anders Strøbech Akademisk medarbejder asd@phys.au.dk +4530760788 1523, 213
Daugaard, Frank Elektroingeniør frank.daugaard@phys.au.dk +4587155238 1525, 430
Davids, René Warthoe Forskningstekniker rwa@phys.au.dk +4523382101 1523, 218
Flarup, Grete Erhvervssproglig medarbejder flarup@phys.au.dk +4587155669 +4530760787 1520, 619
Godtliebsen, Ian Heide Akademisk medarbejder ian@chem.au.dk +4593508786 1513, 419
Grosen, Claus Forskningstekniker cgr@phys.au.dk +4587155658 +4523382119 1522, 317
Hansen, Bine Laborant bine@phys.au.dk +4521835694 1522, 422
Hansen, John Lundsgaard Videnskabelig medarbejder johnlh@phys.au.dk +4523382088 1522, 326
Hansen, Niels Carl Systemadministrator ncwh@phys.au.dk +4587155401 +4560202635 1520, 620
Henderson, Brigitte Christina Erhvervssproglig medarbejder brigitte@phys.au.dk +4587155605 +4523382389 1520, 519
Hertz, Peter Christensen Elektronikfagteknikerlærling peterchertz@phys.au.dk 1525, 431
Iversen, Jens Jacob Finmekaniker jji@phys.au.dk +87156617 +4551940211 1523, 110
Iversen, Kåre Akademisk medarbejder kaare@phys.au.dk +4593508573 1523, 219
Jakobsen, Hanne Laboratorietekniker hj@phys.au.dk +4587155259 1522, 332
Jensen, Ann Berith V. Laboratoriefunktionær abj@phys.au.dk +4587155259 1522, 332
Juul, Henrik Maskinkonstruktør hjuul@phys.au.dk +4523382465 +4523382465 1523, 219
Kalaee, Mette Sand Laborant mesaka@phys.au.dk +4587155259 1522, 332
Kanstrup, Marie AC-TAP maka@phys.au.dk +4587155261 +4551463117 1522, 330
Kapstadt, John Maskinarbejder manse@phys.au.dk +4523382353 +4523382353 1520, 110
Knudsen, Ole J. ojk@phys.au.dk +4587155597 +4540594520 1520, 532
Korsakissok, Florian Marvin It-medarbejder florian.korsakissok@phys.au.dk
Kruse, Johannes kruse@phys.au.dk
Lammich, Lutz AC-medarbejder lutz@phys.au.dk +4587156702 +4540137273 1590, 138
Lange, Peter Forskningstekniker lange@phys.au.dk +4587155681 1523, 110
Larsen, Erik Loft Elektroniktekniker ell@phys.au.dk +4587155238 1525, 427
Larsen, Mads Frydensberg Tekniker mfla@phys.au.dk
Lie, Mette Alstrup AC-TAP lie@phys.au.dk +4587155607 +4521654361 1522, 414
Lund, Anders Duemose Akademisk medarbejder adlund@phys.au.dk
Lyckegaard, Folmer Laboratoriefuldmægtig folmer@phys.au.dk +4587155674 +4523382427 1522, 422
Mikkelsen, Frank Korfix Forskningstekniker frank@phys.au.dk +4587155241 +4523382378 1525, 432
Nielsen, Jens Mikkel Lose Elektronikfagteknikerlærling jmln@phys.au.dk 1525, 431
Palfi, Blanka Sara blankap@phys.au.dk
Pedersen, Heidi Sekretær heidi.pedersen@phys.au.dk +4587155696 +4523382319 1520, 120
Pedersen, Mads Kock Videnskabelig assistent madskock@phys.au.dk +4587155658 1522, 324
Petersen, Anders Finmekaniker andersp@phys.au.dk +4587155681 1523, 110
Ploug Frydenberg, Rikke Videnskabelig koordinator rikke.frydenberg@phys.au.dk +4528992521 1525, 318
Rahbek, Emil Blæsbjerg ebr@phys.au.dk
Roos, Ulrik K. ulrik.roos@phys.au.dk +4523641474 +4523641474 1522, 214
Satchell, Jonathan AC-TAP satchell@phys.au.dk 1522, 222
Schou, Mikkel Fristrup AC-TAP mikkel.fristrup.schou@phys.au.dk
Simonsen, Dennis Industriteknikerlærling denniss@phys.au.dk
Stephansen, Emil Spiludvikler emilstephansen@phys.au.dk
Stougaard, Martin Akademisk medarbejder mst@phys.au.dk +4587156216 1525, 432
Stærkær, Ann-Berit Porse Studiesekretær aps@phys.au.dk +4587155896 +4520103017 1520, 629
Thomsen, Heine Dølrath Postdoc heine@phys.au.dk +4529341910 +4529341910 1525, 326
Thomsen, Torben Hyltoft Forskningstekniker hyltoft@phys.au.dk +4523382467 1523, 210
Vad Andersen, John Erik Forskningstekniker jeva@phys.au.dk +4523382471 1523, 219
Vasegaard, Katrine Sekretariatsleder katvas@phys.au.dk +4523382398 1520, 317
Vittrup, Karin Forskningssekretær karin.vittrup@phys.au.dk +4587155694 +4523382322 1525, 524
Weiss, Eric Akademisk medarbejder ew@phys.au.dk +4587155134 1520, 435

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Ahmed, Shaeema Zaman Ph.d.-studerende shaeema@phys.au.dk 1522, 222
Andreatta, Federico Ph.d.-studerende federico@phys.au.dk
Asmussen, Jakob Dall Ph.d.-studerende dall@phys.au.dk
Barfknecht, Rafael Emilio Ph.d.-studerende rafael@phys.au.dk
Bars, Hélène Pihan-Le helene.lebars-pihan@phys.au.dk +4587155864 1520, 432
Bisbo, Malthe Kjær Ph.d.-studerende mkb@phys.au.dk 1520, 622
Blocher, Philip Daniel Ph.d.-studerende pblocher@phys.au.dk +4587155675 1520, 632
Borre, Camilla cborre@phys.au.dk 1520, 434
Bækkegaard, Thomas Ph.d.-studerende t_b@phys.au.dk 1520, 520
Christensen, Mikkel Berg Ph.d.-studerende christensen@phys.au.dk
Christiansen, Jeppe Ph.d.-studerende jdc@phys.au.dk
Clausen, Emilie Hindbo Ph.d.-studerende hindbo@phys.au.dk 1522, 412
Dalgaard, Mogens Ph.d.-studerende dalgaard@phys.au.dk 1522, 326
Daugbjerg, Thomas Schrøder Ph.d.-studerende thomas.daugbjerg@phys.au.dk 1522, 320
Debnath, Kamanasish Ph.d.-studerende kamanasish.debnath@phys.au.dk +4587155634 1520, 626
Deneuve, Steven steven.deneuve@phys.au.dk
Elíasson, Ottó Ph.d.-studerende ottoel@phys.au.dk
Gad, Andreas Ph.d.-studerende ag@phys.au.dk
Glässel, Julian Ph.d.-studerende glaessel@phys.au.dk 1522, 412
Granum, Peter Ph.d.-studerende peter.granum@phys.au.dk
Hjorth, Maria Ph.d.-studerende hjorth@phys.au.dk +4587155134 1520, 434
Holmbo, Simon Ph.d.-studerende simonholmbo@phys.au.dk
Holt, Ann Julie Utne Ph.d.-studerende annjulie.holt@phys.au.dk 1520, 324
Iravani, Hossein Ph.d.-studerende hoir@phys.au.dk +4587155642 1520, 634
Iversen, Ole Aae Ph.d.-studerende iversen@phys.au.dk 1525-418
Jaganathan, Rijutha Ph.d.-studerende rijutha@phys.au.dk 1520, 326
Jensen, Jesper Halkjær Ph.d.-studerende jeshj@phys.au.dk
Jensen, Jesper Hasseriis Mohr Ph.d.-studerende jhasseriis@phys.au.dk
Jones, Alfred Ph.d.-studerende ajones@phys.au.dk
Justesen, Anders Bo Ph.d.-studerende justesen@phys.au.dk
Jørgensen, Nikolaj Sommer Ph.d.-studerende nikolajsj@phys.au.dk 1522, 416
Kastorp, Claus Frederik Plesner Ph.d.-studerende claus.kastorp@phys.au.dk
Knudstrup, Emil Ph.d.-studerende emil@phys.au.dk 1520, 434
Kolsbjerg, Esben Leonhard Ph.d.-studerende esb@phys.au.dk 1525, 532
Kristensen, Lasse Bjørn Ph.d.-studerende lbk@phys.au.dk
Laustsen, Jens Schultz Ph.d.-studerende jenslaustsen@phys.au.dk 87 15 56 72 1522 314
Loft, Niels Jakob Søe Ph.d.-studerende nsl@phys.au.dk 1520, 520
Lund, Henriette Elisabeth Ph.d.-studerende henriette@phys.au.dk 1520, 324
Meldgaard, Søren Ager Ph.d.-studerende sm@phys.au.dk 1520, 622
Midtgaard, Jonatan Melkær Ph.d.-studerende midtgaard@phys.au.dk +4553140343 1520, 520
Mikkelsen, Rune Elgaard rune@phys.au.dk +4587155685 1525, 318
Mortensen, Henrik Lund Ph.d.-studerende hlm@phys.au.dk 1520, 624
Munch, Michael Greve Postdoc munch@phys.au.dk 1520, 537
Møller, Søren Ph.d.-studerende soerenhm@phys.au.dk
Naserbakht, Sepideh Ph.d.-studerende sepideh@phys.au.dk
Nielsen, Christian Flohr Ph.d.-studerende christianfn@phys.au.dk
Nielsen, Kristian Knakkergaard Ph.d.-studerende kristianknakkergaard@phys.au.dk 1525, 418
Olesen, Jonas Lynge Ph.d.-studerende jonas@phys.au.dk 1522, 432
Pantazidis, Georgios Ph.d.-studerende gpantazidis@phys.au.dk 1520, 326
Poulsen, Kasper Ph.d.-studerende poulsen@phys.au.dk
Quesada, John Hadder Sandoval Ph.d.-studerende jsandoval@phys.au.dk
Rasmussen, Stig Elkjær stig@phys.au.dk 1520, 522
Ravn, Nikolaj Schrøder Wittig Ph.d.-studerende nswr@phys.au.dk +4587155687 1520, 628
Rodriguez Diaz, Luisa Fernanda Ph.d.-studerende luisa.rodriguez@phys.au.dk
Rørsted, Jakob Lysgaard Ph.d.-studerende jakob@phys.au.dk
Schouder, Constant Alexandre Ph.d.-studerende constantschouder@phys.au.dk
Shcherbinin, Mykola Ph.d.-studerende shcherbinin@phys.au.dk
Silva, Wendell Simões e silva@phys.au.dk
Simonsen, Frederik Doktor Skødt Ph.d.-studerende frederik_doktor@phys.au.dk
Skou, Magnus Graf Ph.d.-studerende magnus.skou@phys.au.dk
Skov, Thomas Guldager Ph.d.-studerende tg.skov@phys.au.dk
Slumstrup, Ditte Postdoc ditte@phys.au.dk +4587155864 1520, 432
Stan, Raluca-Maria Ph.d.-studerende raluca@phys.au.dk
Stokholm, Amalie Ph.d.-studerende stokholm@phys.au.dk 1520, 432
Søgaard, Jacob Ph.d.-studerende jacob1soegaard@phys.au.dk 1522-428
Sørensen, Christina Kjær Postdoc christina.kjaer@phys.au.dk 1525, 528
Sørensen, Peder Eichner Klokmose Ph.d.-studerende pks05@phys.au.dk +4587155852 1520, 522
Tang, Zeyuan Ph.d.-studerende zeyuan.tang@phys.au.dk
Teiwes, Ricky Ph.d.-studerende teiwes@phys.au.dk
Verner Christiansen, Mads-Peter Ph.d.-studerende machri@phys.au.dk 1520, 624
Verteletsky, Katérina Ph.d.-studerende kverteletsky@phys.au.dk
Vibel, Toke Ph.d.-studerende vibel@phys.au.dk 1522, 316
Volckaert, Klara Caroline R Ph.d.-studerende kvolckaert@phys.au.dk 1520, 321